Gabinet Stomatologiczny Kraków

Dlaczego moje zęby są tak ważne?

Twoje zęby różnią się kształtem i rozmiarem w zależności od tego, gdzie znajdują się w jamie ustnej. Te różnice pozwalają zębom wykonywać wiele różnych prac. Zęby pomagają nam żuć i trawić pokarm. Profesjonalnie może zadbać o nie Dentysta Kraków. Pomagają nam mówić i wyraźnie wymawiać różne dźwięki. Wreszcie zęby pomagają nadać naszej twarzy kształt. Gabinet Dentystyczny Kraków pomoże Ci w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu. Jeżeli masz poważniejsze problemy również z żuchwą, skontaktuj się z Fizjoterapią Stawów Skroniowo – Żuchwowych Kraków. Zdrowy uśmiech może być wielkim atutem; a ponieważ jest to tak ważne, warto zapewnić swoim zębom najlepszą możliwą pielęgnację w Gabinet Stomatologiczny Kraków .

Co może pójść źle?

Próchnica może być bolesna i prowadzić do plomb, koron lub wkładów. Jeśli próchnica nie jest leczona, nerw zęba może ulec zakażeniu i obumrzeć, powodując ropień. Może to wymagać leczenia kanałowego w Krakowie lub nawet usunięcia zęba. Bardzo ważne jest, aby zachować dobrą rutynę w domu, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła. Choroba dziąseł jest powszechna i nieleczona może prowadzić do utraty kości wokół zębów. W niektórych przypadkach może to prowadzić do utraty zębów i utraty zębów. Chorobie dziąseł można zapobiec. Można go leczyć i kontrolować dzięki regularnym sesjom czyszczenia i kontroli, zapobiegając dalszym problemom. W przypadku utraty zębów może być konieczne uzupełnienie braków mostami , protezami lub implantami.

Jak zachować zdrowe zęby i dziąsła?

Łatwo jest zadbać o czystość i zdrowie jamy ustnej i tak je utrzymać. Prosta rutyna może pomóc w zapobieganiu większości problemów stomatologicznych:

 • mycie zębów ostatnią rzeczą w nocy i przynajmniej raz w ciągu dnia pastą z fluorem
 • wypluć po szczotkowaniu i nie spłukiwać, dzięki czemu fluor dłużej utrzymuje się na zębach
 • czyszczenie między zębami szczoteczką „międzyzębową” lub nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie
 • dobre nawyki żywieniowe – rzadziej spożywaj słodkie potrawy i napoje, oraz
 • regularne przeglądy stomatologiczne.

Chociaż większość ludzi myje zęby regularnie, wiele z nich nie czyści przestrzeni między zębami, a niektórzy nie mają regularnych kontroli dentystycznych. Kilka drobnych zmian w codziennej rutynie może mieć duże znaczenie na dłuższą metę. Twój Dentysta Kraków może usunąć wszelkie nagromadzenie na zębach i wyleczyć każdą chorobę dziąseł, która już się pojawiła. Ale codzienna pielęgnacja zębów zależy od Ciebie, a główną bronią jest szczoteczka do zębów, pasta do zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych (czyszczenie między zębami).

Gabinet Dentystyczny Kraków

Gabinet Dentystyczny Kraków
Gabinet Dentystyczny Kraków

Co to jest tablica?

Płytka nazębna to cienka, lepka warstwa bakterii, która stale tworzy się na zębach.

Jak płytka nazębna może powodować próchnicę?

Kiedy jesz żywność zawierającą cukry i skrobię, bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które atakują szkliwo zębów. Lepkość płytki nazębnej utrzymuje te kwasy w kontakcie z zębami. Po ciągłym ataku kwasu, szkliwo zęba rozpada się, tworząc dziurę lub ubytek.

Czy Gabinet Stomatologiczny Kraków czyści płytkę nazębną, która może powodować choroby dziąseł?

Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta przez szczotkowanie, może stwardnieć w coś, co nazywa się „kamieniem nazębnym” – inna nazwa to „kamień nazębny”. Gdy kamień nazębny tworzy się w pobliżu linii dziąseł, płytka nazębna uwalnia szkodliwe trucizny, powodując podrażnienie i stan zapalny dziąseł.

Dziąsła zaczynają odrywać się od zębów, a luki ulegają infekcji. Jeśli choroba dziąseł nie zostanie szybko wyleczona, kość podtrzymująca zęby ulega zniszczeniu, a zdrowe zęby mogą się poluzować i wypaść. Ciężka choroba dziąseł może prowadzić do wypadania zębów i konieczności ich wymiany.

Jak mogę zapobiegać chorobom dziąseł?

Ważne jest, aby usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia z okolic zębów, ponieważ zapobiegnie to zapaleniu i obrzękowi dziąseł oraz infekcji. Jeśli zostawisz na zębach płytkę nazębną, może ona stwardnieć w kamień nazębny, który może być usunięty tylko przez zespół dentystyczny. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać zęby, aby w razie potrzeby zęby mogły zostać dokładnie oczyszczone.

Skąd mam wiedzieć, czy mam chorobę dziąseł?

Choroba dziąseł jest na ogół bezbolesna, mimo że uszkadza kość podtrzymującą zęby. Choroba dziąseł (zapalenie dziąseł) zwykle objawia się czerwonymi, opuchniętymi dziąsłami, które krwawią podczas szczotkowania lub czyszczenia między zębami. Wiele osób martwi się, gdy zauważą, że ich dziąsła krwawią, a następnie szczotkują delikatniej lub całkowicie przestają.

W rzeczywistości ważne jest, aby kontynuować regularne i dokładne czyszczenie, jeśli chcesz walczyć z chorobą dziąseł. Jeśli krwawienie nie ustąpi w ciągu kilku dni, skontaktuj się z zespołem dentystycznym, aby poprosić o poradę.

Jaki rodzaj szczoteczki do zębów powinienem używać?

Twój zespół dentystyczny będzie mógł polecić Ci odpowiednią szczoteczkę do zębów. Jednak dorośli powinni wybrać małą lub średnią główkę szczoteczki. Powinno to mieć miękkie lub średnie, wieloostrzowe, zaokrąglone nylonowe włosie lub „włókienkę”. Głowa powinna być na tyle mała, aby sięgać do wszystkich części jamy ustnej, zwłaszcza do tylnej części jamy ustnej, gdzie może być trudno dosięgnąć. Dzieci muszą używać mniejszych szczotek, ale z tym samym rodzajem włosia.

Możesz teraz kupić bardziej specjalistyczne szczoteczki do zębów. Na przykład osoby z wrażliwymi zębami mogą teraz używać szczoteczek o miękkim włosiu. Istnieją również szczoteczki z mniejszą główką dla osób z krzywymi lub nieregularnymi zębami. Niektórym osobom trudno jest trzymać szczoteczkę do zębów, na przykład z powodu choroby Parkinsona lub niepełnosprawności fizycznej. Obecnie dostępne są szczoteczki do zębów, które mają duże uchwyty i wygięte główki, co ułatwia ich używanie.

Dlaczego szczotkowanie jest ważne?

Codzienne szczotkowanie i czyszczenie przestrzeni między zębami jest ważne, ponieważ usuwa płytkę nazębną. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, nadal się odkłada, żywiąc się pozostawionymi resztkami jedzenia i powodując próchnicę zębów i choroby dziąseł. Jeżeli nie wiesz jak szczotkować lub potrzebujesz pomocy z zębami, skontaktuj się z Gabinet Dentystyczny Kraków.

Jak działają szczoteczki elektryczne lub „silne”?

Szczotka elektryczna ma oscylującą, obrotową lub wibrującą głowicę, która zapewnia dużą ilość czynności czyszczących przy bardzo niewielkim ruchu wymaganym od użytkownika, chociaż konieczne jest prawidłowe ustawienie szczotki. Jeżeli nie wiesz jaką szczoteczkę wybrać lub potrzebujesz pomocy z zębami, skontaktuj się z Gabinet Stomatologiczny Kraków.

Czy szczoteczki elektryczne czyszczą lepiej?

Testy wykazały, że elektryczne szczoteczki do zębów skuteczniej usuwają płytkę nazębną. Najskuteczniejsze są te z głowami obracającymi się w obie strony („oscylujące” głowy). Każdy może użyć pędzla elektrycznego. Są szczególnie przydatne dla osób z ograniczonym ruchem ręki lub ręki, takich jak osoby niepełnosprawne lub starsze, które często uważają, że używanie zwykłej szczoteczki do zębów nie pozwala na dokładne czyszczenie.

Szczotki elektryczne mogą być również lepsze dla dzieci, ponieważ mogą one częściej szczotkować regularnie ze względu na nowość w postaci szczotkowania elektrycznego. Porozmawiaj o tym z zespołem dentystycznym, aby dowiedzieć się, czy skorzystasz z użycia szczoteczki elektrycznej.

Jak mam szczotkować?

Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia z wewnętrznej, zewnętrznej i gryzącej powierzchni zębów.

Oto jeden ze sposobów usunięcia płytki nazębnej – porozmawiaj ze swoim zespołem dentystycznym, który jest dla Ciebie najlepszy:

 1. Przyłóż główkę szczoteczki do zębów, a następnie przechyl końcówki włosia pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Małymi, ruchami okrężnymi, poruszaj szczoteczką po kilka razy, po powierzchniach ze wszystkich stron każdego zęba.
 2. Szczotkuj zewnętrzną powierzchnię każdego zęba, górną i dolną, utrzymując włosie pod kątem do linii dziąseł.
 3. Zrób to jeszcze raz, ale na wewnętrznych powierzchniach wszystkich zębów.
 4. Aby wyczyścić wewnętrzne powierzchnie przednich zębów, przechyl szczoteczkę pionowo i wykonaj kilka małych, okrągłych pociągnięć przednią częścią szczoteczki.
 5. Szczotkuj gryzące powierzchnie zębów.
 6. Umyj język, aby odświeżyć oddech i oczyścić usta, usuwając bakterie.

Jak często należy myć zęby?

Pamiętaj, aby dokładnie wyszczotkować zęby pastą z fluorem na ostatnią noc i przynajmniej raz w ciągu dnia. Jeśli regularnie odczuwasz dyskomfort lub krwawienie po szczotkowaniu, powinieneś udać się do Dentysta Kraków.

Skąd mam wiedzieć, czy usunąłem całą płytkę nazębną?

Płytkę można zabarwić specjalnym barwnikiem, którym można pomalować zęby wacikiem lub użyć specjalnych tabletek wybarwiających. Możesz je otrzymać w swojej praktyce dentystycznej lub aptece.

Plama jest nieszkodliwa i pokaże wszystkie obszary ust, które wymagają lepszego szczotkowania. Zwróć szczególną uwagę na miejsce spotkania zębów i dziąseł. Dalsze szczotkowanie usunie zaplamioną płytkę nazębną.

Jak często należy zmieniać szczoteczkę do zębów?

Dentysta Kraków mówi, że zużyte szczoteczki do zębów nie mogą prawidłowo czyścić zębów i mogą uszkodzić dziąsła. Ważne jest, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co dwa do trzech miesięcy lub wcześniej, jeśli włókna się zużyją. Kiedy włosie jest rozchylone, nie czyści się prawidłowo.

Dentysta Kraków

Dentysta Kraków
Dentysta Kraków

Czy powinienem używać pasty do zębów z fluorem?

Tak. Fluor pomaga wzmocnić i chronić zęby, co może zmniejszyć próchnicę u dorosłych i dzieci.

Wszystkie dzieci w wieku do trzech lat powinny używać rozmazu pasty do zębów o zawartości fluoru nie mniejszej niż 1000 ppm (części na milion). Po trzech latach powinny używać pasty do zębów wielkości ziarnka grochu, która zawiera od 1350 do 1500 ppm.

Co mówi o pastach Gabinet Stomatologiczny Kraków z fluorem?

Niektóre pasty do zębów dla dzieci zawierają tylko około połowę fluoru, które mają pasty do zębów dla dorosłych. Dają tylko ograniczoną ochronę zębów. Jeśli Twoje dzieci mają mniej niż 7 lat, powinieneś mieć na nie oko podczas mycia zębów i zachęcać je, aby nie połykały pasty do zębów, a najlepiej skontaktuj się z Gabinet Stomatologiczny Kraków.

Gabinet Stomatologiczny Kraków

Oprócz zwykłych rodzinnych past do zębów istnieje wiele specjalistycznych past do zębów. Obejmują one kontrolę kamienia nazębnego dla osób, u których nagromadzi się kamień nazębny, oraz wybór past do zębów dla osób z wrażliwymi zębami. Pasty do zębów „Total Care” zawierają składniki, które pomagają zwalczać choroby dziąseł, odświeżają oddech i ograniczają gromadzenie się płytki nazębnej. Pasty „wybielające” są dobre w usuwaniu przebarwień, aby przywrócić naturalny kolor zębów, ale nie są wystarczająco mocne, aby zmienić naturalny odcień zębów. Jeżeli szukasz wybielania zębów, odwiedź Wybielanie Zębów Kraków.

Niektóre pasty do zębów dla dzieci zawierają tylko około połowę fluoru, które mają pasty do zębów dla dorosłych. Dają tylko ograniczoną ochronę zębów. Jeśli Twoje dzieci mają mniej niż 7 lat, powinieneś je nadzorować podczas mycia zębów. Zachęć je, aby nie połykały pasty do zębów i po prostu pluły, a nie spłukiwały po szczotkowaniu.

Aby mieć czyste i zdrowe usta, musisz używać odpowiednich produktów do pielęgnacji zębów. Poproś zespół dentystyczny, aby powiedział Ci, jakie masz możliwości wyboru i przedstawił swoje zalecenia.

Ile pasty do zębów zaleca Gabinet Stomatologiczny Kraków?

Nie musisz pokrywać główki szczoteczki pastą do zębów. Dzieci poniżej trzeciego roku życia powinny używać rozmazu, a dzieci powyżej trzeciego roku życia pasty do zębów wielkości ziarnka grochu. Gabinet Stomatologiczny Kraków przypomina, aby po szczotkowaniu wypluć i nie spłukiwać, aby fluor dłużej utrzymywał się na zębach.

Czy moje dziąsła powinny krwawić podczas czyszczenia przestrzeni między zębami?

Twoje dziąsła mogą krwawić lub być obolałe przez kilka pierwszych dni czyszczenia między zębami. Powinno to się skończyć, gdy płytka nazębna zostanie rozbita i stan jamy ustnej poprawi się. Jeśli krwawienie nie ustaje, poinformuj o tym Dentysta Kraków. Być może nie myjesz prawidłowo lub Twoje zęby i dziąsła wymagają dokładniejszego czyszczenia przez zespół dentystyczny Gabinet Stomatologiczny Kraków.

Jak czyścić między zębami?

Możesz czyścić przestrzeń między zębami za pomocą szczoteczki międzyzębowej lub nici dentystycznej. Czyszczenie przestrzeni między zębami usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia spomiędzy zębów i pod linią dziąseł – obszarów, do których nie dociera szczoteczka do zębów. Używając nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych, trzymaj się regularnego wzoru i pamiętaj, aby nie pominąć zębów. Gabinet Stomatologiczny Kraków zaleca spojrzeć w lustro.

Nie zapomnij o tyłach swoich ostatnich zębów. Bardzo ważne jest również oczyszczenie brzegów wszelkich koron, mostów czy implantów. Powinieneś czyścić między zębami przynajmniej raz dziennie. Twój Dentysta Kraków może pokazać Ci, jak prawidłowo czyścić przestrzeń między zębami.

 • Międzyzębowe

Szczoteczki międzyzębowe występują w różnych rozmiarach. Pomocne może być poproszenie Dentysty Kraków lub higienistki o pokazanie odpowiednich rozmiarów ust.

Trzymaj szczoteczkę międzyzębową między kciukiem a palcem wskazującym. Delikatnie umieść szczoteczkę w szczelinie między zębami. Nie wciskaj głowicy szczoteczki na siłę przez szczelinę. Jeśli pędzel się rozchyla lub wygina, to jest za duży – do tej przestrzeni będziesz potrzebować mniejszej główki szczoteczki.

 • Flossing

Oderwij około 45 centymetrów (18 cali) nici i nawiń trochę wokół jednego palca każdej dłoni.

Trzymaj nić dentystyczną mocno między kciukami i palcami wskazującymi, z około 2,5 cm nici między nimi, nie pozostawiając luzu. Użyj delikatnego „kołysania”, aby wprowadzić nić dentystyczną między zębami. Nie szarp nici dentystycznej ani nie wbijaj jej w dziąsła.

Kiedy nitka dotrze do linii dziąseł, wygnij ją w kształcie litery C przy jednym zębie, aż poczujesz opór.

Trzymaj nić dentystyczną przy zębie. Delikatnie zeskrob bok zęba, odsuwając nitkę od dziąsła. Powtórz po drugiej stronie szczeliny, wzdłuż boku następnego zęba.

Nie zapomnij o tylnej części ostatniego zęba.

Podczas nitkowania zachowaj regularny wzór. Zacznij od góry i przerabiaj od lewej do prawej, następnie przesuń na dół i ponownie przerabiaj od lewej do prawej. W ten sposób jest mniej prawdopodobne, że stracisz zęby.

Czy „irygatory doustne” są przydatne?

Irygatory doustne wykorzystują strumień lub strumień wody do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia z okolic zębów. Mogą być szczególnie pomocne, jeśli nosisz aparat ortodontyczny (aparat ortodontyczny) lub stały most, który jest trudny do czyszczenia lub jeśli masz trudności z używaniem szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznej. Ortodoncja Kraków pomoże Ci w wyczyszczeniu aparatu oraz przedstawi Ci informacje na ten temat.

Czy powinienem używać płynu do płukania ust?

Płyn do płukania jamy ustnej z fluorem może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów. Twój zespół dentystyczny Gabinet Stomatologiczny Kraków może zalecić antybakteryjny płyn do płukania jamy ustnej, aby pomóc kontrolować płytkę nazębną i zmniejszyć chorobę dziąseł. Jeśli zauważysz, że regularnie używasz płynu do płukania jamy ustnej, aby odświeżyć oddech, skontaktuj się z zespołem dentystycznym, ponieważ nieświeży oddech może być oznaką niezdrowych zębów i dziąseł lub złego stanu zdrowia.

Czy moja dieta może pomóc?

Wiele osób uważa, że ​​to wysoki poziom cukru w ​​diecie powoduje próchnicę, ale to nieprawda. To, jak często masz cukier w swojej diecie, a nie jego ilość, powoduje problemy. Usunięcie kwasu spowodowanego jedzeniem i piciem cukru zajmuje do godziny. W tym czasie Twoje zęby są atakowane przez ten kwas. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć liczbę ataków poprzez spożywanie słodkich pokarmów i napojów tylko w czasie posiłków. Żucie gumy bez cukru i picie wody po posiłkach lub przekąskach może również pomóc w szybszym wydalaniu kwasu.

Sprawdź: CO POWINIENEM ZJEŚĆ W DIECIE CUKRZYCOWEJ?

Oprócz powodowania próchnicy, słodkie napoje gazowane, soki owocowe, napoje dla sportowców i wino mogą być kwaśne, co może również powodować erozję zębów . Dzieje się tak, gdy kwas w żywności i napojach stopniowo niszczy twardą powłokę szkliwa zęba. Może to prowadzić do wrażliwości zęba.

Jak czyścić protezy?

Czyszczenie protez jest tak samo ważne, jak czyszczenie naturalnych zębów. Żywność może zaczepić się o krawędzie protez i klamer, a żywność może gnić, jeśli nie zostanie dokładnie wyczyszczona.

Do czyszczenia protez powinieneś mieć osobną szczoteczkę do zębów. Ogólna zasada to: wyszczotkować, namoczyć i ponownie wyszczotkować. Wyczyść protezy nad miską z wodą na wypadek ich upuszczenia. Wyszczotkuj protezy przed moczeniem, aby usunąć wszelkie resztki jedzenia. Namocz protezy na krótki czas w specjalistycznym środku czyszczącym, a następnie ponownie wyszczotkuj protezy. Szczotkuj je tak, jak naturalne zęby. Skontaktuj się z Protetyka Stomatologiczna Kraków, aby wykonać nową lub wyczyścić starą protezę.

Upewnij się, że wyczyściłeś wszystkie powierzchnie protez, w tym powierzchnię przylegającą do dziąseł. Jeśli zauważysz nagromadzenie plam lub kamienia, zleć wyczyszczenie protez przez Dentysta Kraków. Większość dentystów nadal zaleca szczoteczkę do zębów o małej lub średniej główce.

Mam implanty z Gabinet Stomatologiczny Kraków, czy muszę zrobić coś specjalnego?

Twój zespół stomatologiczny lub chirurg jamy ustnej poinformuje Cię, jak dbać o implanty po operacji. Bardzo ważne jest, aby regularnie i dokładnie je czyścić, aby zapobiec chorobom dziąseł i możliwym infekcjom. Postępuj zgodnie z instrukcjami swojego Dentysta Kraków lub chirurga jamy ustnej.

Dlaczego powinienem regularnie odwiedzać zespół stomatologiczny Gabinet Stomatologiczny Kraków?

Zawsze lepiej jest zapobiegać problemom, niż leczyć je, gdy się pojawią. Jeśli regularnie odwiedzasz swój zespół dentystyczny, będziesz potrzebował mniej leczenia, a oni wcześniej wykryją wszelkie problemy, co ułatwi każde leczenie.

Ostatnie słowa:

 1. Dobre zdrowie zębów zaczyna się od Ciebie. Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, możesz zachować czystość i zdrowie jamy ustnej:
 2. Myj zęby przez dwie minuty, ostatnią rzecz wieczorem i co najmniej raz w ciągu dnia, używając pasty z fluorem.
 3. Wypluj pastę po szczotkowaniu i nie spłukuj.
 4. Używaj szczoteczki do zębów z główką od małej do średniej.
 5. Używaj szczoteczki do zębów z miękkim lub średnim, wieloostrzowym, zaokrąglonym nylonowym włosiem.
 6. Rozważ użycie elektrycznej szczoteczki do zębów.
 7. Używaj małych, okrężnych ruchów do czyszczenia zębów.
 8. Zmieniaj szczoteczkę regularnie, przynajmniej co 3 miesiące.
 9. Codziennie czyścić przestrzeń między zębami za pomocą szczoteczki międzyzębowej lub nici dentystycznej.
 10. Rzadziej spożywaj słodkie napoje i jedzenie.
 11. Regularnie odwiedzaj swój zespół stomatologiczny, tak często, jak zalecą.

Przeczytaj więcej na temat Gabinetu Dentystycznego w Krakowie oraz jego Dentysta Cennik Kraków tutaj: GABINET STOMATOLOGICZNY KRAKÓW.